Z czego składa się system alarmowy?

Systemy alarmowe są jedynymi z podstawowych systemów zabezpieczeń. Dzięki ich wykorzystaniu możemy skutecznie chronić naszą posiadłość przed próbą włamania lub nieautoryzowanego przejścia.  Zaletą nowoczesnych systemów jest możliwość rozbudowy za pomocą modułów rozszerzających, tzw. ekspanderów, a także integracji z innymi systemami zabezpieczeń, m.in., kontrolą dostępu, systemem monitoringu wizyjnego. W tym artykule postanowiliśmy skupić się na opisie elementów składowych systemu alarmowego.

 

Centrala alarmowa

Najważniejszym elementem każdego systemu alarmowego jest centrala, która odbiera wszelkie sygnały pochodzące od czujników. Do jej zadań należy przede wszystkim gromadzenie oraz analizowanie sygnałów pochodzących od czujek alarmowych i wykonywanie właściwych czynności (wywoływanie alarmu). Centrala alarmowa powinna również archiwizować wszystkie zdarzenia dotyczące wywołanych alarmów, aktywacji i dezaktywacji systemu lub jego awarie. Dzisiejsza technika pozwala użytkownikom na bardziej swobodne zarządzanie systemem alarmowym, co przejawia się jego zdalną kontrolą lub otrzymywaniem informacji telefonicznych lub mailowych w razie wywołania alarmu.

Centrala alarmowa stanowiąca serce systemu

Czujki alarmowe

Odpowiedzialne są za wykrywanie i przesyłanie sygnałów na temat zagrożenia. Czujki dostosowane są przede wszystkim do środowiska pracy oraz rodzaju zagrożenia, jakie ma zostać zarejestrowane. Najczęściej stosowanymi czujkami w systemach alarmowych są: czujki ruchu PIR (pasywnej podczerwieni), czujki zbicia szyby, czujki kontaktronowe (otwierania drzwi). Czujki PIR wykrywają zmiany promieniowania cieplnego, skuteczne do wykrywania ruchu osób. Czujki zbicia szyby reagują na dźwięk powstały w wyniku tłuczenia szkła lub mocnego uderzenia w szybę. Czujki kontaktronowe montowane są na drzwiach lub oknach, reagują w momencie rozwarcia kontaktronu z magnesem. Odpowiednia praca czujek zależy przede wszystkim od ich właściwego umiejscowienia, co pozwoli ograniczyć występowanie fałszywych alarmów.

Manipulatory

Manipulator pozwala kontrolować oraz wprowadzać zmiany w naszym systemie alarmowym (uzbrajanie i rozbrajanie systemu, wzbudzanie alarmów napadowych). Standardowy manipulator wyposażony jest w klawiaturę, ekran LCD lub LED, układ ochrony przeciwsabotażowej. W dzisiejszych czasach możemy zarządzać naszym systemem alarmowym z wykorzystaniem aplikacji mobilnych (zdalne zarządzanie). Dzięki instalacji odpowiedniego oprogramowania uzyskamy dostęp do sterowania systemem alarmowym w podobny sposób jak w przypadku standardowego manipulatora.

Sygnalizatory

Są urządzeniami odpowiedzialnymi za emitowanie sygnałów akustycznych oraz optycznych w razie wywołania alarmu. Sygnalizatory dzielą się na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Warto pamiętać, aby sygnalizatory zewnętrzne zostały zamontowane zgodnie z zaleceniami producenta, a nie zgodnie z upodobaniami stylistycznymi. Sygnalizatory są dodatkowo wyposażone w zabezpieczenie antysabotażowe, które chroni je przed ewentualną próbą oderwania od ściany, otwarcia obudowy lub zapiankowania.

Moduły komunikacyjne oraz moduły rozszerzeń

Bardzo ważnym elementami systemu alarmowego są moduły komunikacyjne, dzięki którym użytkownik może otrzymywać powiadomienia o pracy systemu. W ten sposób będąc poza domem mamy pewność, że system pracuje i jest uzbrojony, na wypadek wystąpienia zdarzenia alarmowego zostają powiadamiane odpowiednie służby. Najczęściej spotkamy się z modułami GSM (telefon komórkowy) oraz TCP/IP (komputer z oprogramowaniem lub aplikacja mobilna). Moduły rozszerzeń pozwalają rozbudować centralę alarmową o dodatkowe wejścia i wyjścia, dzięki czemu użytkownik uzyska możliwość instalacji kolejnych urządzeń składowych. Dodatkowe moduły pozwalają również wykorzystać urządzenia pracujące w ramach kontroli dostępu, a dzięki komunikacji TCP/IP będą one współpracować ze sobą, co da nam dostęp do jeszcze bardziej szczegółowych danych.

System alarmowy w domu